Amfetamina
Jest to organiczny związek chemiczny, syntetyczny stymulant. Jej zażywanie wiąże się z ryzykiem pragnienia ciągłego utrzymywania wysokiej sprawności umysłu.Wzór sumaryczny | C9H13N |
Masa molowa | 135,21 g/mol |
Mechanizm i efekty działania
Pierwsze efekty działania amfetaminy mogą pojawić się już od 3 do 5 minut od zażycia przez śluzówkę nosa. Substancja ta zwiększa aktywność układu nerwowego i w efekcie pobudza cały organizm. Powoduje bezsenność, niepokój, zaburzenia procesów myślowych,
nasila agresję i nerwowość, zwiększa poczucie pewności siebie.
Uzależnienie
Zależność psychiczna jest podobna do tej, która jest spowodowana przez kokainę. Wywołuje ją atrakcyjny i euforyczny przebieg działania specyfiku, wzmacniany z kolei przez przykre dolegliwości związane z jego odstawieniem. Do najczęściej pojawiających się objawów abstynencyjnych można zaliczyć uczucie przygnębienia, zmęczenia i apatii, wewnętrzny niepokój, senność, bóle głowy, obniżenie napięcia mięśniowego, wzmożone łaknienie i myśli samobójcze.
Objawami zażycia amfetaminy są:
- silne pobudzenie psychomotoryczne, euforia
- jadłowstręt
- rozszerzone źrenice
- podwyższone ciśnienie, szybki oddech
Zastosowanie amfetaminy w medycynie
Amfetamina od 1927 r. pod nazwą benzedryny stosowana była w medycynie do leczenia astmy oskrzelowej oraz napadowej senności (tzw. narkolepsji; amfetamina zmniejsza bowiem zapotrzebowanie na sen). W Polsce została wykreślona z lekospisu. Tylko w nielicznych krajach nadal jest stosowana w leczeniu zespołów hiperkinetycznych u dzieci i napadowej senności. Inne odkryte i wykorzystane właściwości działania amfetaminy to działanie zmniejszające łaknienie.
Szczególne zagrożenia
Anhedonia - utrata zdolności odczuwania przyjemności przy czynnościach i przeżyciach zwykle jej dostarczających.
Psychoza amfetaminowa - długotrwałe stosowanie amfetaminy często prowadzi do stanów przypominających objawy schizofrenii.
Depresja - wywołana przez narkotyk może prowadzić do myśli i prób samobójczych.
Zanik samokontroli - prowadzi często do niespodziewanych, bardzo gwałtownych zachowań.
Skrajne wyczerpanie - Spowodowane intensywnym przyjmowaniem narkotyku, osoba zażywająca amfetaminę zapada w przedłużony, niespokojny sen trwający nawet do 48 godzin.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz